Laser frakcyjny stosowany jest u dzieci i w ogóle jako „ostatnia instancja” i ma charakter upiększający. Poprzedza go jednak wiele zabiegów, które nierzadko muszą być wykonane ze względów zdrowotnych. Jego zastosowanie jest więc sensu stricto estetyczne i w większości przypadków stanowi ostatni etap leczenia – zazwyczaj blizn ale też innych wad skóry.

Schorzenia wieku dziecięcego leczone w chirurgii estetycznej

Wśród wielu stanów i chorób wieku dziecięcego, którymi zajmuje się chirurgia plastyczna, należy wymienić:

  • wady wrodzone – stanowiące duże spectrum stanów wymagającej często kompleksowego leczenia; należą do nich głównie wady poszczególnych układów organizmu ale też izolowane zmiany, jak: rozszczep podniebienia lub wargi, odstające, zbyt duże, zniekształcone (itp.) uszy, przepukliny, stulejka, wnętrostwo i inne,
  • obrażenia pourazowe (powypadkowe) – głównie dotyczące blizn leczonych laserem frakcyjnym w ostatnim rzucie po wykonaniu innych wymaganych i zależnych od stanu pacjenta zabiegów,
  • oraz właśnie defekty kosmetyczne, w których w podstawowej lub ostatniej linii stosuje się m.in. laser frakcyjny – należy do nich np. trądzik wieku dziecięcego pojawiający się już w 1 roku życia i pozostawiający trwałe ubytki w skórze twarzy, co można złagodzić za pomocą lasera frakcyjnego.

https://kwel-med.pl/blog/

Wiele spośród stanów wymienionych w pierwszym punkcie aktualnie operuje się w 6-8 miesiącu życia dziecka. W przeciwieństwie do przeszłości, obecnie wystarcza jeden zabieg, a niegdyś była to cała seria. Redukuje to w znaczącym stopniu stres małego dziecka. Podkreślić należy również to, iż także w tej grupie po zabiegach pozostają blizny. Dzieci te jednak z założenia są zbyt małe by od razu przeprowadzać na nich zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego. W podobnych przypadkach zaleca się odczekanie kilku lat do osiągnięcia wieku przedszkolnego.

Laser frakcyjny a współpraca małego pacjenta

Współpraca dziecka w trakcie wykonywania zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego jest podstawową zmienną warunkującą jego udany przebieg. Większość specjalistów zwraca na ten fakt uwagę podkreślając, iż dziecko musi być świadome tego, co się z nim dzieje, faktu, o którym się je uprzedza, że w określonym momencie może zaboleć, a także zdolności do utrzymania przez jakiś czas nieruchomej pozycji ciała. Od małych dzieci nie można wymagać spełnienia tych warunków i właściwie stąd wynikają zalecenia związane z wiekiem, jaki musi osiągnąć dziecko przed poddaniem go zabiegom z zastosowaniem lasera frakcyjnego.

Recent Posts