Szczotkowanie zębów jest podstawą dobrego zdrowia jamy ustnej. Dowiedz się więcej o różnych rodzajach pasty do zębów oraz tego, jak wybrać odpowiednią pastę dla siebie. Pasta do zębów nie zawsze jest wyłącznie pastą. Może to być żel, proszek lub pasta, którą szczotkujesz zęby i dziąsła, aby pozbyć się nagromadzonej płytki nazębnej i poprawić stan zdrowia jamy ustnej. Większość pasty zawiera również fluor, który wzmacnia szkliwo zębów i zwalcza próchnicę.

Co jest w paście do zębów?

Dokładny skład różnych past do zębów może się nieznacznie różnić w zależności od korzyści, jakie przynosi dana marka (np. wybielanie zębów czy redukcja stanu zapalnego dziąseł). Pasty do zębów zawierają na ogół następujące składniki:

  1. Delikatne materiały ścierne, takie jak węglan magnezu, odwodnione żele krzemionkowe, węglan wapnia, uwodnione tlenki glinu i sole fosforanowe.
  2. Glicerol, sorbitol lub inne tak zwane „środki nawilżające”, substancje, które zapobiegają wysychaniu pasty do zębów.
  3. Zagęszczacze, takie jak wodorosty morskie lub koloidy mineralne, celuloza syntetyczna lub guma naturalna, nadające paście do zębów jednorodny wygląd i konsystencję.
  4. Fluorek zwiększający wytrzymałość i odporność szkliwa na próchnicę.
  5. Środki aromatyzujące, które nie powodują próchnicy zębów, takie jak sacharyna.
  6. Detergenty, takie jak laurylokozynian sodu, powodujące powstawanie piany.

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów?

Wybierając pastę do zębów, pierwszym krokiem jest upewnienie się, że produkt jest bezpieczny i rzeczywiście spełnia deklarowane na opakowaniu zadania. Pasty zawierające fluorki są kontrolowane przez Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA), jest to informacja eksponowana na opakowaniu z wyszczególnieniem aktywnych składników, ostrzeżeń i innych istotnych informacji. Pasty do zębów bez fluoru uważane są za kosmetyki i dlatego nie podlegają nadzorowi FDA. Produkty te powinny jednak również zawierać wykaz składników.

Stomatolog

Należy unikać stosowania pasty do zębów, która nie zawiera wyraźnych informacji o składnikach lub nie jest właściwie oznakowana. Osoby niewyspecjalizowane w świadomym kupowaniu kupujące pasty do zębów, powinny na opakowaniach szukać znaku ADA. Symbol ten oznacza, że producent uczestniczył w dobrowolnym programie badań prowadzonym przez ADA w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności produktu. Każda pasta do zębów zawierająca na przykład cukier nie uzyska aprobaty ADA. Aby zobaczyć pełną listę past do zębów zatwierdzonych przez ADA, sprawdź stronę internetową instytucji.

Korzyści płynące z obecności fluoru w paście do zębów – mówi dentysta

Kluczowym składnikiem pasty do zębów jest fluor. Fluorek ma wiele zalet zarówno dla ludzi młodych, jak i starszych. Fluor w paście do zębów leczy i remineralizuje powstające mikroskopijne urazy, utwardza powierzchnię zęba, czyniąc ją bardziej odporną na kwasy, ataki bakterii, a także spowalnia działanie tych bakterii kwasotwórczych.

Warto jednak pamiętać, że zgodnie z oświadczeniem ADA, dzieci nie mogą połknąć tak dużej ilości fluoru pochodzącego z pasty do zębów podczas normalnego szczotkowania, aby zostały wywołane poważne problemy. Zdrowotne, tak więc również najmłodsi (pod nadzorem dorosłych) mogą korzystać z past do zębów zawierających fluor.

Recent Posts