Od wieków, niezależnie do położenia geograficznego i kręgu kulturowego, ludzie zwracali uwagę na wygląd zewnętrzny. I choć kanony piękna, w różnym okresie historycznym często bardzo się od siebie różniły, łączyło je jedno: niemal każdy wszelkimi sposobami starał się upodobnić do obowiązującego ideału. W XXI wieku zapanowała moda na szczupłą i zadbaną sylwetkę, nad którą pracuje się w siłowniach, u dietetyków oraz korzystając z bogatej oferty kosmetyków do pielęgnacji ciała.

Dlaczego należy pielęgnować ciało?

Nasze ciało, niestety jak wszystko wokół, ulega procesom starzenia, a musi wystarczyć nam na wiele lat. Dlatego warto regularnie o nie dbać, by móc jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i młodym wyglądem.

Głównym problemem, z którym musimy się zmierzyć jest odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Teoretycznie, nasz organizm sam o to dba wytwarzając sebum, czyli łój skórny, który jest składnikiem tzw. płaszcza hydrolipidowego ochraniającego wierzchnią warstwę naskórka. Jednak gruczoły wytwarzające sebum są rozmieszczone na naszym ciele nierównomiernie. Najwięcej jest ich na twarzy i plecach, a takie miejsca jak nogi, ręce czy brzuch posiadają ich znacznie mniej. W związku z tym ilość wytwarzanego sebum na tych obszarach jest mniejsza i skóra jest bardziej narażona na wysuszanie i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Chcąc długo zachować młody wygląd, powinniśmy wzmacniać nasz naturalny płaszcz hydrolipidowy poprzez odpowiednią pielęgnację całego ciała.

Więcej o pielęgnacji ciała na stronie kliniki medycyny estetycznej kwel-med.pl

Dbaj o skórę latem i zimą!

Skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżania przez cały rok. W miesiącach letnich zostaje bezpośrednio wystawiona na działanie promieni słonecznych, co prowadzi do podrażnień i utraty wilgoci. Dlatego powinniśmy stosować lekkie, dobrze wchłaniające się balsamy do ciała z dodatkiem olejków oraz kremy z filtrem UV. Zimą, gruczoły łojowe wytwarzają mniej sebum i naskórek ulega przesuszeniu. Aby tego uniknąć sięgnijmy po tłuste kremy i balsamy, które uniemożliwią utratę wilgoci i odpowiednio nawilżą skórę. Nie należy też zapominać o stosowaniu kremów do rąk i stóp, które również wymagają całorocznego odżywiania i ochrony.

Pamiętajmy, że młody wygląd, w dużej mierze zależy od nas samych. Systematyczna pielęgnacja ciała nie wymaga wielkiego poświęcenia, a może zdziałać cuda!

Recommended Posts