Dłonie – podobnie jak szyja – są najbardziej widocznym wskaźnikiem upływającego czasu. W tym wypadku, bardzo trudno oszukać naturę i sprawić by ręce nie zdradzały naszej metryki. Nie jest to jednak niemożliwe, gdyż odpowiednia i systematyczna pielęgnacja dłoni i paznokci ma znaczny wpływ na ich wygląd i kondycję.

Dlaczego dłonie tak szybko się starzeją?

Za taki stan rzeczy odpowiada ogrom czynności, które codziennie wykonujemy, kontakt z różnego rodzaju detergentami oraz wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych. Głównym winowajcą jest jednak specyficzna budowa delikatnej skóry dłoni, której charakterystyczną cechą jest mała ilość gruczołów łojowych oraz brak podskórnej tkanki tłuszczowej. To powoduje, że nasze dłonie szybko tracą ochronną warstwę lipidową, a skóra ulega przesuszeniu i przebarwieniom.

Jak pielęgnować skórę dłoni i paznokcie?

W prawidłowej pielęgnacji skóry dłoni i paznokci najważniejszą rolę odgrywa profilaktyka. Nasze ręce codziennie narażone są na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych, dlatego należy pamiętać o stosowaniu rękawiczek ochronnych, które w znacznym stopniu zabezpieczą delikatną skórę i uchronią płytkę paznokciową przed zmatowieniem i popękaniem. Stałym elementem codziennej pielęgnacji, powinno być używanie nawilżających kremów do rąk, które zawierają np. witaminy, olejki, wazelinę, glicerynę czy proteiny jedwabiu. Nie należy też zapominać o paznokciach, których wygląd poprawia regularnie stosowane odżywek wzbogaconych ceramidami i witaminami.

Co jakiś czas, naszym dłoniom warto poświęcić więcej czasu i zafundować nocną kurację regenerującą. W tym celu, po uprzednim zastosowaniu peelingu, należy nanieść na skórę grubą warstwę serum do rąk i paznokci, a następnie nałożyć dostępne w drogeriach bawełniane rękawiczki i pozostawić na całą noc. Taki zabieg umożliwi dokładne wniknięcie odżywczych substancji zawartych w kosmetyku w głębsze warstwy skóry i nawilżenie oraz regenerację zarówno dłoni jak i płytki paznokciowej.

Zadbane ręce są naszą wizytówką, dlatego warto o nie dbać i chronić podczas wykonywania codziennych czynności. Kilka minut dziennie, które poświecimy na pielęgnację dłoni i paznokci na pewno zaowocuje ich zdrowym i młodym wyglądem.

Polecamy również artykuł Kompendium wiedzy o wizytach w poradni laryngologicznej

Recent Posts