Nowoczesna wymiana stawu biodrowego została zapoczątkowana przez Sir Johna Charnleya, eksperta w dziedzinie trybologii w szpitalu Wrightington Hospital w Anglii w latach sześćdziesiątych. Stwierdził, że powierzchnie stawów można zastąpić implantami przytwierdzonymi do kości. Jego konstrukcja składała się ze stali nierdzewnej, jednoczęściowego łodygi kości udowej i głowy oraz polietylenu, acetabularnego komponentu, z których oba były mocowane do kości przy użyciu cementu kostnego PMMA (akrylowego). Przez ponad dwie dekady firma Charnley Arthroplasty o niskim tarciu i jej pochodne konstrukcje były najczęściej stosowanymi systemami na świecie. Stanowiło to podstawę dla wszystkich nowoczesnych implantów biodrowych.

Ortopedia a choroby stawów biodrowych

W tym samym czasie opracowano system wymiany stawu biodrowego Exeter (o nieco innej geometrii łodygi). Od czasów Charnley’ a nastąpiła ciągła poprawa konstrukcji i techniki wymiany stawów (arthroplasty) z wieloma współpracownikami, w tym W. H. Harris, synem R. I. Harrisa, którego zespół z Harvardu był pionierem w dziedzinie nieukrytych technik artroplastyki z klejeniem kości bezpośrednio do implantu. Problemy ze stawami biodrowymi mogą wpłynąć na ptroblemy z chrapaniem.

www.medsen.pl/chrapanie/

U pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawu stawowego McIntosh, a następnie Gunston i Marmor dla zapalenia stawów zwyrodnieniowych stawu kolanowego w latach 70. ubiegłego wieku, opracowywane przez dr Johna Insalla w Nowym Jorku z wykorzystaniem stacjonarnego systemu łożyskowego, oraz Dr. Fredericka Buechela i Dr. Michaela Pappasa z wykorzystaniem przenośnego systemu łożyskowego.

graficzny problem chrapania Białystok

Chrapanie a problem trwałych złamań

W czasie wojny w Wietnamie amerykańscy chirurdzy uszlachetniali zewnętrzne utrwalanie złamań, ale w ZSRR w znacznym stopniu przyczynił się do tego Gavril Abramovich Ilizarov. Wysłano go, bez większego treningu ortopedycznego, do opieki nad rannymi żołnierzami rosyjskimi na Syberii w latach pięćdziesiątych XX wieku. Bez żadnego sprzętu stanął w obliczu paraliżujących warunków nieleczonych, zakażonych i złamanych złamań. Z pomocą miejscowego sklepu rowerowego opracował zewnętrzne utrwalacze pierścieniowe.

Recent Posts